Home » Serwis » Serwis klimatyzacji

Serwis klimatyzacji

W czasie przeglądów i napraw: wymieniamy filtr przeciwpyłowy, odgrzybiamy układ, uzupełniamy czynnik chłodzący (nabijamy klimatyzację) zgodnie z zaleceniami Hondy, sprawdzamy szczelność klimatyzacji i oczyszczamy czynnik chłodzący, przeglądowi podlega kompresor klimatyzacji, skraplacz, parownik i inne. Ze względu na wysoką cenę, w razie potrzeby regenerujemy kompresory klimatyzacji. Wykonujemy również badanie skuteczności działania układu klimatyzacji.

Systematycznie wykonywane raz w roku przeglądy klimatyzacji wpływają na komfort w czasie jazdy i przeciwdziałają ewentualnym droższym naprawom.

Klimatyzacja stała się ostatnio standardowym, chętnie wykorzystywanym i wręcz koniecznym wyposażeniem samochodów. Jej działanie przynosi użytkownikom wiele korzyści, chłodzi wnętrze samochodu, osusza i czyści powietrze. Funkcja osuszania powietrza z wilgoci daje możliwość, że w deszczowe i chłodniejsze dni możemy odparować szyby i wysuszyć wnętrze pojazdu. Należy przy tym pamiętać o regularnym odgrzybianiu klimatyzacji usuwającym niemiłe zapachy.

Warto wiedzieć, że funkcjonowanie układów klimatyzacji w upalne dni jest mocno utrudnione. Zdarza się to najczęściej, gdy stoimy w korkach lub gdy auto stało przez długi okres czasu na słońcu. W tym przypadku, jeśli klimatyzacja pobiera powietrze z zewnątrz, jego temperatura jest bardzo wysoka i osiąga kilkadziesiąt stopni. Często Klienci w tych warunkach narzekają na siłę chłodzenia klimatyzacji. W tej sytuacji układ pracuje na maksymalnej wydajności, kompresor klimatyzacji pracuje bez przerwy, silnik jest bardziej obciążony podwyższając zużycie paliwa. Można zdecydowanie ułatwić pracę klimatyzacji, włączając obieg wewnętrzny powietrza, które jest brane z ochłodzonego już wnętrza samochodu.

Często Klienci w tych samych warunkach skarżą się na działanie klimatyzacji automatycznej, która sterowana komputerowo dąży do jak najszybszego zrealizowania zadanej przez użytkownika niskiej temperatury. Aby to zrealizować sterownik wymusza maksymalną wydajność nadmuchu schładzanego powietrza do wnętrza pojazdu, co często przyczynia się do stanów przeziębieniowych u Klientów. Można jednak sobie z tym poradzić zmieniając w sposób ręczny parametry realizowane przez automat, zmniejszając siłę nawiewu, jego kierunki, oraz w razie potrzeby podwyższając na pewien czas temperaturę jaka ma być zrealizowana. W tym przypadku w ten sposób działająca klimatyzacja nie będzie już tak dokuczliwa. Po odpowiednim wychłodzeniu wnętrza można będzie ponownie powrócić do trybu automatycznego.